Spaans/Wirkwäörd/Ónregelmaesig

Veurblaad - Recènte verangeringe - Alle Artiekele - De Kaffee - Zandjbak - Hölp - Willekäörige pazjena - Aanmelle veur Wikibeuk - Gebroekersportaol - Spellingshölp - Bokelies


Inne taofele guldj det ónregelmaesige vörm van e wirkwaord diekgedrök waere getuuendj.

Hie-ónger wuuertj de Futuro vanne Subjuntivo neet getuuendj; dezen is hieël zeldjzaam en onna regelmaesig aaf te leie (van eventueel ónregelmaesige vörm).


EstarBewirk

  • INFINITIVO: estar
  • GERUNDIO: estando
  • PARTICIPIO PASADO: estado


INDICATIVO
Presente Imperfecto Indefinido
estoy estaba estuve
estás estabas estuviste
está estaba estuvo
estamos estábamos estuvimos
estáis estabais estuvisteis
están estaban estuvieron
Futuro Condicional
estaré estaría
estarás estarías
estará estaría
estaremos estaríamos
estaréis estaríais
estarán estarían
SUBJUNTIVO
Presente Imperfecto
esté estuviera estuviese
estés estuvieras estuvieses
esté estuviera estuviese
estemos estuviéramos estuviésemos
estéis estuvierais estuvieseis
estén estuvieran estuviesen
IMPERATIVO (Afirmando)
está
estad


IrBewirk

'nen Twieëklank ane begin van e waord besteit neet. 't Regelmaesige gerundio van ir wuuertj daoveur gesjreven es yendo.

  • INFINITIVO: ir
  • GERUNDIO: yendo
  • PARTICIPIO PASADO: ido


INDICATIVO
Presente Imperfecto Indefinido
voy iba fui
vas ibas fuiste
va iba fue
vamos íbamos fuimos
vais ibais fuisteis
van iban fueron
Futuro Condicional
iré iría
irás irías
irá iría
iremos iríamos
iréis iríais
irán irían
SUBJUNTIVO
Presente Imperfecto
vaya fuera fuese
vayas fueras fueses
vaya fuera fuese
vayamos fuéramos fuésemos
vayáis fuerais fueseis
vayan fueran fuesen
IMPERATIVO (Afirmando)
ve
id

SerBewirk

  • INFINITIVO: ser
  • GERUNDIO: siendo
  • PARTICIPIO PASADO: sido


INDICATIVO
Presente Imperfecto Indefinido
soy era fui
eres eras fuiste
es era fue
somos éramos fuimos
sois erais fuisteis
son eran fueron
Futuro Condicional
seré sería
serás serías
será sería
seremos seríamos
seréis seríais
serán serían
SUBJUNTIVO
Presente Imperfecto
sea fuera fuese
seas fueras fueses
sea fuera fuese
seamos fuéramos fuésemos
seáis fuerais fueseis
sean fueran fuesen
IMPERATIVO (Afirmando)
sed

TenerBewirk

tener is e diftongerendj wirkwaord.

  • INFINITIVO: tener
  • GERUNDIO: teniendo
  • PARTICIPIO PASADO: tenido


INDICATIVO
Presente Imperfecto Indefinido
tengo tenía tuve
tienes tenías tuviste
tiene tenía tuvo
tenemos teníamos tuvimos
tenéis teníais tuvisteis
tienen tenían tuvieron
Futuro Condicional
tendré tendría
tendrás tendrías
tendrá tendría
tendremos tendríamos
tendréis tendríais
tendrán tendrían
SUBJUNTIVO
Presente Imperfecto
tenga tuviera tuviese
tengas tuvieras tuvieses
tenga tuviera tuviese
tengamos tuviéramos tuviésemos
tengáis tuvierais tuvieseis
tengan tuvieran tuviesen
IMPERATIVO (Afirmando)
ten
tened